hotline

Матеріали ЗМІ

А судді над суддями хто?

01.03.2017

Видання: «Юридична Газета»
Номер видання:
Автор: Анна Родюк

Вже традиційно наше суспільство ставить питання: «Рђ СЃСѓРґРґС– хто?». Однак СЃСЊРѕРіРѕРґРЅС– весь СЃСѓРґРґС–РІСЃСЊРєРёР№ РєРѕСЂРїСѓСЃ нашої країни ставить СЃРѕР±С– трохи інше питання: «Рђ СЃСѓРґРґС– над СЃСѓРґРґСЏРјРё хто?». Такими словами СЃСѓРґРґСЏ Господарського СЃСѓРґСѓ Харківської області, член Ради СЃСѓРґРґС–РІ України Тетяна РЎСѓСЏСЂРєРѕ 22.02.2017 СЂ. відкрила інформаційний марафон серед СЃСѓРґРґС–РІ та СЃСѓРґРґС–РІ Сѓ відставці, СЏРєС– висунули СЃРІРѕС— кандидатури для обрання РґРѕ складу Вищої ради правосуддя Р·’С—Р·РґРѕРј СЃСѓРґРґС–РІ України. Захід організували Вища рада правосуддя та Рада СЃСѓРґРґС–РІ України Р·Р° СЃРїСЂРёСЏРЅРЅСЏ канадського Проекту підтримки СЃСѓРґРѕРІРѕС— реформи РІ Україні. Із зареєстрованих 44-С… кандидатів РґРѕ Вищої ради правосуддя, Р·-РїРѕРјС–Р¶ СЏРєРёС… 14-15.03.2017 СЂ. Р·’С—Р·Рґ СЃСѓРґРґС–РІ має обрати 6 РѕСЃС–Р±, взяти участь РІ інформаційному марафоні прийшли 23 СЃСѓРґРґС– та СЃСѓРґРґС– Сѓ відставці. Інфомарафон РїСЂРѕС…РѕРґРёРІ Сѓ вигляді 3-С… панелей, РІ СЏРєРёС… були представлені виступи таких учасників.

Панель №1:

1. Сергій Гирич, голова Личаківського районного суду Львівської області;

2. Віталій Снегірьов, суддя Брянківського міського суду Луганської області;

3. Богдан Моніч, суддя Житомирського апеляційного адміністративного суду, заступник голови РСУ;

4. Олег Васильцов, суддя у відставці Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області;

5. Михайло Цуркан, суддя Вищого адміністративного суду Україниу відставці;

6. Тетяна Чумаченко, суддя Вищого адміністративного суду України у відставці;

7. Ігор Завальнюк, суддя Одеського окружного адміністративного суду;

8. Ігор Стельмах, суддя Апеляційного суду Львівської області;

9. Віктор Шапран, суддя Київ-ського апеляційного господарського суду.

Панель №2:

1. Ігор Борщов, суддя Київськогорайонного суду м. Одеси;

2. Світлана Акуленко, суддя Апеляційного суду Чернігівської області;

3. Григорій Алейніков, суддя у відставці Апеляційного суду Запорізької області;

4. Олена Ситник, суддя ВССУ;

5. Лариса Швецова, суддя Апеляційного суду Харківської області;

6. Валентина Курило, суддя Апеляційного суду Донецької області;

7. Тарас Багрій, суддя Тернопільського міськрайонного суду.

Панель №3:

1. Микола Худик, суддя Апеляційного суду м. Києва;

2. Тетяна Стрілець, суддя ВАСУ;

3. Тарас Оксюта, заступник голови Солом’СЏРЅСЃСЊРєРѕРіРѕ районного СЃСѓРґСѓ Рј. Києва;

4. Валентина Орлянська, суддя ВССУ;

5. Олександр Мамалуй, суддя Господарського суду Харківської області;

6. Віктор Качан, суддя у відставці Апеляційного суду м. Києва;

7. Степан Гладій, суддя Апеляційного суду м. Києва.

Кожен учасник марафону мав 5 хвилин для самопрезентації Сѓ вигляді: «РҐС‚Рѕ СЏ?», «Р§РѕРјСѓ саме СЏ?», щоб представити власні погляди РЅР° стан СЃСѓРґРѕРІРѕС— системи України, просування СЃСѓРґРѕРІРѕС— реформи, Р° також переконання стосовно ролі, роботи та РјС–СЃС–С— оновленої Вищої ради правосуддя.

Після завершення дискусійних панелей журналісти та громадські діячі мали можливість поставити кандидатам свої запитання.

Всі кандидати на посаду членів Вищої ради правосуддя переконані, що завданням судової влади України, особливо в контексті сьогоднішнього курсу на її реформування, є відновлення авторитету та підвищення рівня довіри до суддівського корпусу.

Зокрема, Сергій Гирич вважає, що РѕСЃРЅРѕРІРЅС– завдання Р’Р Рџ РІ нинішніх умовах – це СЃРїСЂРёСЏРЅРЅСЏ становленню незалежного СЃСѓРґСѓ. РќР° Р№РѕРіРѕ РґСѓРјРєСѓ, наразі РјРё отримали можливість створення Р’Р Рџ СЏРє незалежного органу. Це має бути Р·РґРѕСЂРѕРІРµ СЃСѓРґРґС–РІСЃСЊРєРµ лобі, що РїРѕРІРёРЅРЅРµ забезпечити політичну незалежність СЃСѓРґСѓ. «РњРё маємо виключити вплив Р±СѓРґСЊ-СЏРєРёС… інших гілок влади РЅР° СЃСѓРґРѕРІСѓ систему», – переконаний спікер.

Кандидат РґРѕ Р’Р Рџ, СЃСѓРґРґСЏ Віталій Снегірьов СЂРѕР·РїРѕРІС–РІ слухачам пробажання очищення СЃСѓРґРѕРІРѕС— влади РІС–Рґ «РєРѕРјСЃРѕРјРѕР»СЊС†С–РІ». РќР° Р№РѕРіРѕ переконання, це люди, СЏРєС– мають філософію: «РџР°СЂС‚С–СЏ сказала, значить треба виконати». Кандидат звернувся РґРѕ делегатів Р·’С—Р·РґСѓ СЃСѓРґРґС–РІ, запропонувавши проголосувати Р·Р° 6 молодих кандидатів, РґРѕ СЏРєРёС… Сѓ РЅРёС… РЅРµ виникає жодних проблемних запитань.

Богдан РњРѕРЅС–С‡ відзначив, що СЃСЊРѕРіРѕРґРЅС– Україна отримала шанс створити незалежний СЃСѓРґ. Але чомусь РјРё зіштовхнулися Р· проблемою, що наші СЃСѓСЃС–РґРё вже створили цей СЃСѓРґ, Р° РјРё С– РґРѕСЃС– перебуваємо «Сѓ процесі». Чи вдасться це нам? Пан РњРѕРЅС–С‡ вважає, що вдасться. Це залежить РІС–Рґ того, наскільки правильним Р±СѓРґРµ РІРёР±С–СЂ кожного делегата РІ кабінці для голосування. РќР° запитаннпро незалежність СЃСѓРґСѓ, кандидат РІС–РґРїРѕРІС–РІ, що незалежність СЃСѓРґСѓ, РЅР° Р№РѕРіРѕ РґСѓРјРєСѓ, передбачає можливість молодого СЃСѓРґРґС– помилитися РІ ухваленні СЃСѓРґРѕРІРѕРіРѕ рішення, однак РїСЂРё цьому вирішити справу РїРѕ совісті.

Олег Васильцов зауважив, що РЅРѕРІРёР№ закон РїСЂРѕ Вищу раду правосуддя сприятиме заповненню вакансій, адже має механізми для прискорення процедури призначення СЃСѓРґРґС–РІ РЅР° посади. Р—Р° словами Михайла Цуркана, доведеним С” факт, що СЃСѓРґРѕРІР° влада втратила СЃРІРѕСЋ легітимність РІ очах суспільства. «Р’РџР  можна порівняти Р· атомом. РџСЂРё гарній організації цей орган може забезпечувати для СЃСѓРґРґС–РІ відчуття захищеності. Однак, Р· іншого Р±РѕРєСѓ, РїСЂРё повноваженнях, СЏРєРёРјРё наділена Р’Р Рџ, виникає небезпека,що фізично склад Ради РЅРµ зможе РІ РїРѕРІРЅРѕРјСѓ РѕР±СЃСЏР·С– використати РІСЃС– надані Р№РѕРјСѓ важелі для вирішення тих чи інших питань», – підкреслив спікер. Також РІС–РЅ висловив побоювання, що цією ситуацією для своєї РІРёРіРѕРґРё можуть скористатись політики.

Тетяна Чумаченко відзначила,що працюватиме, насамперед, у напрямку підвищення доброчесності, моральності, професійної етики. На запитання з приводу стандартів щодо зовнішнього вигляду судді, пані Чумаченко, як голова Комітететики та врегулювання конфлікту інтересів професійного розвитку суддів, зауважила, що вигляд судді має велике значення. Це перше, нащо реагує громадянин, потрапляючи на судове засідання. Як викладач суддівської етики в Національній школі суддів України, вона стверджує, що вигляд судді в будь-якому випадку повинен відповідати його високому званню. Якщо до Вищої ради правосуддя надійдуть скарги щодо невідповідного зовнішнього вигляду судді, то вона розглядатиме це питання відповідально та всебічно, адже такий фактор може здійснити негативний вплив на авторитет судової влади. Також пані Чумаченко розповіла про відкриття стосовно неї дисциплінарного провадження за порушення строків розгляду справи. Вона підкреслила, що наразі це провадження закрите. За 11 років роботи у ВАСУ щороку в проваджені пані Чумаченко перебувало близько 3000 справ. Вона розглядала 1500-1800 справ за рік, а решта залишалась на наступний. Як правило, розглянути справи у строк не завжди виходить. Ще однією цікавою темою для об-говорення було питання щодо кан-дидатів на посаду членів ВРП, які одночасно є кандидатами на посаду судді Верховного Суду. За словами Богдана Моніча (який є кандидатом до ВРП та ВСУ), закон не забороняє одночасно бути кандидатом до ВРП та ВСУ. Він зазначив, що має пріоритетним членство ВРП. Можливо, він розглядатиме питання про зняття своєї кандидатури з конкурсу напосаду судді Верховного Суду.

Аналогічну думку має суддя Ігор Борщов. За його словами, якщо він пройде конкурс до Верховного Суду, це не заважатиме стати членом Вищої ради правосуддя.Суддя Апеляційного суду Донецької області Валентина Курило зазначила, що у Вищій раді правосуддя повинні бути представники Донецької та Луганської областей, щоб допомогти у вирішенні проблем, які там існують. Валентина Орлянська наголосила своєму досвіді розгляду кримінальних справ. За її словами, в нинішньому складі ВРП немає суддів з великим досвідом розгляду справ,що стосуються цієї юрисдикції. Тому її знання можуть стати у нагоді ВРП щодо надання згоди на затримання судді або утримання його підвартою чи арештом.

Тетяна Стрелець РЅР° запитання РїСЂРѕ С—С— РґРѕСЃРІС–Рґ відповіла, що має РґРѕСЃРІС–Рґ роботи адвокатом. Стосовно висування своєї кандидатури зауважила, що подала документи РІ останній день. «Р’загалі, Сѓ мене С” РјСЂС–СЏ, що колись образ СЃСѓРґРґС– вже РЅРµ Р±СѓРґРµ таким,СЏРє зараз, РЅРµ Р±СѓРґРµ СЏРєРёРјРѕСЃСЊ сороміцьким явищем», – зазначила РІРѕРЅР°.

Тарас Оксюта переконаний, що важливим моментом РІ роботі СЃСѓРґРѕРІРѕС— гілки влади С” акцент РЅР° більш активну комунікацію Р·С– Р—РњР†. Найого РґСѓРјРєСѓ, РґРѕ РІС–РґРѕРјР° суспільства необхідно доводити позитивні та негативні явища СЃСѓРґРѕРІРѕС— системи. РЎСѓРґРґСЏ Олександр Мамалуй РїРѕРІС–РґРѕРјРёРІ, що подання кандидатури РЅР° посаду члена Р’Р Рџ було рішенням Р№РѕРіРѕ колективу. Р’С–РЅ вважає, що Вища рада правосуддя РїРѕРІРёРЅРЅР° бути РЅРµ каральним органом, Р° органом СЃСѓРґРґС–РІСЃСЊРєРѕРіРѕ самоврядування. «РќРµ СЃСѓРґРґС– СЃСѓРґРґС–РІ, Р° РґСЂСѓР·С– СЃСѓРґРґС–РІ, братами РїРѕ професії», – підкреслив РІС–РЅ. РћСЃРЅРѕРІРЅРѕСЋ функцією Р’Р Рџ має бути забезпечення СЃСѓРґРґС–РІСЃСЊРєРѕС— незалежності. Саме РЅР° втілення С—С— Сѓ життя РїРѕРІРёРЅРЅР° спрямовуватися робота Р’Р Рџ.

 

Нашим журналістам вдалося поспілкуватися з Оксаною Епель,суддею Київського апеляційного адміністративного суду, яка такожз ареєструвалася для участі в інфомарафоні. Як повідомила кандидат, вона має власну думку з приводу питань, що сьогодні обговорювалися. Вона має бажання поділитися нею з колегами та суспільством,однак, на жаль, закінчила слухання судових справ лише о 19-й годині, коли інформаційний марафон вже завершився. Нижче пропонуємо до уваги її коментар.

Оксана ЕПЕЛЬ, кандидат до Вищої ради правосуддя, суддя Київського апеляційного адміністративного суду

«Р—апроваджена СЃСѓРґРѕРІР° реформа, СЏРє ніколи, С” актуальною та має бути реалізована Сѓ найкоротші строки. Головним досягненням цієї реформи С” створення колегіального самоврядного органу Р·-РїРѕРјС–Р¶ професійних СЃСѓРґРґС–РІ. Хто, СЏРє РЅРµ професіонали, здатні РѕР±’єктивно та неупереджено реалізувати завдання, поставлені перед Р’Р Рџ. РќР° делегатів Р·’С—Р·РґСѓ СЃСѓРґРґС–РІ покладено велику відповідальність обрати найкращих Р· кращих, СЏРєС– насправді зможуть відстоювати СЃСѓРґРґС–РІСЃСЊРєСѓ незалежність С– бути ефективними РЅР° перспективу. РўРѕРјСѓ кожен Р· делегатів повинен здійснити СЃРІС–Р№ РІРёР±С–СЂ виважено та неупереджено, діючи РЅРµ Сѓ власних інтересах, Р° РІ інтересах цілої держави. Член Р’Р Рџ має бути РЅРµ просто професіоналом Р· великої літери, але Р№ уособлювати РІРёСЃРѕРєС– моральні якості, мати неабияку силу характеру, РІРјС–РЅРЅСЏ захищати власну РґСѓРјРєСѓ, Р° також С…РёСЃС‚ РґРѕ дипломатії, щоб РіС–РґРЅРѕ відстоювати інтереси СЃСѓРґРґС–РІСЃСЊРєРѕС— спільноти Р№ суспільства РІ цілому. РќРѕРІСѓ СЃСѓРґРѕРІСѓ владу РїРѕРІРёРЅРЅС– будувати молоді, незаангажовані, але РїСЂРё цьому досвідчені СЃСѓРґРґС– Р· бездоганною професійною репутацією та життєвим РґРѕСЃРІС–РґРѕРј, СЏРєС– мають великий потенціал та бажання змінити застарілий механізм РЅР° краще. Саме тому СЏ РїСЂРѕРїРѕРЅСѓСЋ СЃРІРѕСЋ кандидатуру С– вважаю, що набутий РјРЅРѕСЋ РґРѕСЃРІС–Рґ роботи РІ судах першої, апеляційної інстанцій, Сѓ вирішенні справ СЂС–Р·РЅРѕС— юрисдикції, РґРѕСЃРІС–Рґ науковця-криміналіста, Р° також підтримка та РґРѕРІС–СЂР° колективу, СЏРєРёР№ обрав мене делегатом Р·’С—Р·РґСѓ, допоможуть реалізувати РІРёСЃРѕРєС– цілі».

Повернутися до переліку розділу