hotline
 kor

Матеріали ЗМІ

Хто покриває зло?

28.02.2019

Видання: «Закон і Бізнес»
Номер видання: № 7 (1409)
Автор: Павліна Каменських

Слідство начебто йшло добре. Суд дозволив обшукати підприємство й надав доступ до документів. Але раптом провадження закрили, клопотання слідчих зникли з матеріалів справи, ухвали суду теж. А потерпілий, який ще вчора хотів боротися за свої права, сказав, що претензій у нього нема.

Реєстр зрадив

У місцевій крамниці громадянин за 168 грн. придбав кронштейн для телевізора, але виявилося, що той несправний. Тому чоловік звернувся до виробника, щоб йому поміняли товар. Однак замість нового кронштейна отримав хвилю скарг від працівника підприємства, який заявив, що трудиться неофіційно, отримує заробітну плату в конверті та ще й умови роботи не найкращі.

Роздратований споживач пішов у поліцію. Там за його заявою відкрили кримінальне провадження. Потерпілого допитали, доручили встановити адресу та службових осіб підприємства, а також звернулися до податкових органів і Пенсійного фонду.

Проте на початку березня групу прокурорів, які розслідували справу, змінили. До її складу ввійшов Леонід Стасевський. Наступного дня слідчий суддя Комінтернівського районного суду м.Харкова задовольнив клопотання про проведення оглядів на підприємстві, а ще через кілька днів дозволив доступ до всієї документації підприємства.

Відразу після того, СЏРє СЃСѓРґ РІС–РґРєСЂРёРІ доступ РґРѕ документів, потерпілого допитали ще раз. Р† Р·’ясувалося, що більше жодних претензій РґРѕ підприємства РІС–РЅ РЅРµ має. Кронштейн Р№РѕРјСѓ замінили, Р° чоловік, СЏРєРёР№ розповідав РїСЂРѕ СЃРІРѕС— Р±С–РґРё, більше там РЅРµ працює. Саме тому, що Р№РѕРіРѕ звільнили, останній С– вирішив зіпсувати керівникові репутацію.

РќС– слідчий, РЅС– процесуальний керівник після такої Р·РјС–РЅРё показань РЅРµ вжили заходів щодо встановлення РїРѕРІРЅРёС… анкетних даних, місцезнаходження та допиту РѕСЃРѕР±Рё, СЏРєР° скаржилася РЅР° СѓРјРѕРІРё праці. Рђ Р·Р° кілька РґРЅС–РІ слідчий закрив кримінальне провадження через відсутність складу злочину. РЇРє Р·’ясувалося Р· матеріалів справи, клопотання РїСЂРѕ доступ РґРѕ документів С– приміщень підприємства Р·С– справи зникли разом Р· ухвалами СЃСѓРґСѓ. Р’ Єдиній системі статистики та аналізу роботи органів прокуратури України таких документів нема. Проте Єдиний державний реєстр СЃСѓРґРѕРІРёС… рішень «Р·СЂР°РґРёРІ» РїСЂРѕРєСѓСЂРѕСЂС–РІ.

Справа потрапила до заступника керівника Прокуратури Харківської області, і він знову відкрив провадження, але через 2 дні новий слідчий ще раз його закрив.

Повторення імен

Через кілька місяців ті самі особи знову засвітились у подібних історіях.

До поліції звернулась особа, яка купила на ринку неякісний насос, що виявився підробкою. Заступник керівника харківської прокуратури Дмитро Казак призначив групу прокурорів для розслідування, а керівником призначив Л.Стасевського. До справи взявся той самий слідчий, який свого часу закрив справу про кронштейн.

Повторилися не лише імена, а й таємне зникнення даних про документи. У матеріалах провадження міститься клопотання постраждалого про долучення до справи підробного насоса та лист про необхідність провести порівняння купленого товару з оригіналом. Однак у канцелярії відділу поліції чомусь не зареєстрували цих документів, насос, який передав слідчому споживач, не оглянули й жодних дій для того, щоб визнати його речовим доказом та провести експертизу, не зробили.

Слідчі намагалися знайти продавців насоса й начебто відшукали, але рапорти про це не містять дат. Та й незрозуміло, яким чином їх долучили до справи.

Далі — СЏРє Р·Р° планом. Ще раз допитали постраждалого, РІС–РЅ сказав, що гроші Р№РѕРјСѓ повернули Р№ претензій РІС–РЅ РЅРµ має. Кримінальне провадження закрили.

Знову знайшлася в ЄДРСР ухвала суду про доступ до документів двох харківських підприємств, клопотання підписані особисто Л.Стасевським, однак вони надійшли без вихідних номерів і в системі статистики прокуратури не відображені.

Пізно старого кота вчити гопки

РќР° несумлінних працівників поскаржився РІ.Рѕ. керівника Харківської місцевої прокуратури в„–5, Р° Р·РіРѕРґРѕРј РЅР° Р›.Стасевського — РїСЂРѕРєСѓСЂРѕСЂ області. КДКП РѕР±’єднала ці скарги РІ єдине провадження. Віднайшли ще РґРІС– схожі справи, закриті тими Р¶ слідчим С– РїСЂРѕРєСѓСЂРѕСЂРѕРј, Р· аналогічним зникненням інформації РїСЂРѕ клопотання та ухвали СЃСѓРґСѓ.

Далі — гірше. Виявилося, що слобідський РІС–РґРґС–Р» Харківської місцевої прокуратури в„–5, РґРµ працює Р›.Стасевський, фігурує РЅРµ тільки РІ дисциплінарному, Р° Р№ Сѓ кримінальному провадженні. Зокрема, РїС–Рґ час РґРѕСЃСѓРґРѕРІРѕРіРѕ розслідування встановлено, що певні РѕСЃРѕР±Рё Р·Р° попередньою Р·РјРѕРІРѕСЋ Р· правоохоронцями займалися вимаганням Сѓ підприємців грошей Р·Р° непритягнення С—С… РґРѕ кримінальної відповідальності. Наприклад, РѕРґРёРЅ заплатив невстановленій РѕСЃРѕР±С–, котра назвалася РїСЂРѕРєСѓСЂРѕСЂРѕРј, $5000.

Л.Стасевського вже двічі притягували до дисциплінарної відповідальності, що завершувалося заборонами на підвищення та доганами. Останню йому вліпили за втручання в підприємницьку діяльність. Хоча суд ще не встановив вини Л.Стасевського в скоєнні злочину, КДКП видалося очевидним дисциплінарне правопорушення. З огляду на попередні проступки комісії вирішили його звільнити.

Дісталось і заступникові керівника Харківської прокуратури №5 Д.Казаку, який усе це допустив. Він не керував жодним із зазначених розслідувань, але це той випадок, коли перебування в поганій компанії також має наслідки. Чоловік дістав догану.

Р”.Казак оскаржив стягнення РґРѕ Вищої ради правосуддя, Р±Рѕ РЅРµ вважає себе РІРёРЅРЅРёРј. «Р¦С– провадження середньої тяжкості, РІРѕРЅРё РЅРµ викликали РІ мене СЃСѓРјРЅС–РІС–РІ або зауважень», — РїРѕСЏСЃРЅРёРІ СЃРІРѕСЋ байдужість РґРѕ допущених Р№РѕРіРѕ підлеглими порушень скаржник.

«РЈ вас РЅРµ було РЅС–СЏРєРёС… СЃСѓРјРЅС–РІС–РІ, що Р›.Стасевський правильно Р·РґС–Р№СЃРЅСЋС” кримінальне керівництво?» — запитав член Р’Р Рџ Вадим Беляневич.

«РЈ мене РЅРµ було підстав витребовувати саме ці кримінальні провадження С–Р· 6200 інших, СЏРєС– СЏ отримав протягом СЂРѕРєСѓ. Таку кількість справ СЏ РЅРµ можу вивчити Р№ оцінити настільки глибоко», — РІС–РґРїРѕРІС–РІ Р”.Казак.

ВРП вирішила все ж залишити рішення дисциплінарної комісії чинним. Адже збитки, яких завдали прокурори, величезні. Мова не лише про авторитет правоохоронних органів, який вони підірвали, продемонструвавши, що не здатні розслідувати жодної справи. Ідеться й про несплачені податки та неякісні товари-підробки, які й надалі купуватимуть споживачі.

Повернутися до переліку розділу