hotline
 kor

Матеріали ЗМІ

Процедура потрапляння за ґрати

21.02.2019

Видання: «Закон і Бізнес»
Номер видання: № 6 (1408)
Автор: Марта Літечко

РќРµ подзвонили, РЅРµ попередили заздалегідь С– раптом — заарештували. Р–С–РЅРєР°, СЏРєСѓ підозрюють Сѓ шахрайстві, РЅРµ СЂРѕР·СѓРјС–С”, чому так сталося. Номер телефону РІРѕРЅР° РЅРµ змінювала, живе Р·Р° вказаною адресою. Р—Р° таке несподіване посягання РЅР° С—С— СЃРІРѕР±РѕРґСѓ законника покарали.

Громадянку, РїСЂРѕ СЏРєСѓ Р№РґРµ РјРѕРІР°, підозрювали РІ тому, що РІРѕРЅР° обманом отримала $21000, взявши РЅР° себе Р·РѕР±РѕРІ’язання, СЏРєРёС… РЅРµ збиралася виконувати. 13 РіСЂСѓРґРЅСЏ 2016 СЂРѕРєСѓ РЅР° С—С— адресу РІ РљСЂРёРІРёР№ Р С–Рі одеські слідчі надіслали повідомлення РїСЂРѕ РїС–РґРѕР·СЂСѓ. Рђ вже наступного РґРЅСЏ РґРѕ РђРЅРґСЂС–СЏ Лупенка С–Р· РЎСѓРІРѕСЂРѕРІСЃСЊРєРѕРіРѕ районного СЃСѓРґСѓ Рј.Одеси потрапило клопотання РїСЂРѕ затримання підозрюваної.

Як зазначено в клопотанні, жінка переховується від слідства й місце її перебування не відоме. На підтвердження надали копії рапортів про телефонні дзвінки, на які ніхто не відповів. А в такий спосіб намагалися викликати жінку на допит.

А.Лупенко дозволив затримати й доставити особу до суду для розгляду клопотання про обрання запобіжного заходу. Адже, на його думку, під час досудового розслідування встановлено, що людина переховується, заважає розслідувати справу й може ошукати ще якихось довірливих людей. Відповідно до ухвали вину підозрюваної підтверджували свідки, розписки про отримання коштів від потерпілого, листи з банку.

Проте мотиви рішення не здалися громадянці такими очевидними, і вона поскаржилася до Вищої ради правосуддя.

У дисциплінарній палаті дійшли висновку, що суддя не дав належної оцінки факту невиконання слідчим передбачених процесуальним законом дій щодо повідомлення особи про підозру. Адже згідно із законом прокурор чи слідчий можуть клопотати про дозвіл на затримання підозрюваного, а факт, що особа набула статусу підозрюваного, нічим не доведено. За таку неуважність до деталей, тобто за надання дозволу на затримання особи, яка не є підозрюваним, суддя дістав догану та позбувся доплат.

Рђ.Лупенко оскаржив стягнення РґРѕ Р’Р Рџ. «РЇРєС‰Рѕ РѕСЃРѕР±Р° вважала, що СЏ РґС–СЏРІ неправомірно, то чому РЅРµ внесла заперечення РґРѕ апеляційної скарги? — дивувався СЃСѓРґРґСЏ. — РЇ РґС–СЏРІ Р·Р° тими матеріалами, СЏРєС– мені надали органи РґРѕСЃСѓРґРѕРІРѕРіРѕ розслідування».

«Р’Рё, СЏРє слідчий СЃСѓРґРґСЏ, зробили РІСЃРµ, що мали Р± здійснити для забезпечення прав громадянина?» — запитав голова Р’Р Рџ Ігор Бенедисюк.

«РЇРєС‰Рѕ СЏ СЏРєС–СЃСЊ деталі пропустив, то через велике навантаження», — запевнив Рђ.Лупенко Сѓ відсутності злих намірів.

«РўРµР»РµС„РѕРЅ РІРѕРЅР° РЅРµ міняла, С– РґРѕ неї ніхто РЅРµ РґР·РІРѕРЅРёРІ. Р–С–РЅРєР° посилається РЅР° те, що слідчий, СЏРєРёР№ звертався Р·Р° цим дозволом, РЅС–СЏРєРёС… доказів РїСЂРѕ реальність телефонних РґР·РІС–РЅРєС–РІ, РЅРµ надав. Це просто голослівне фальшування доказів, щоб С—С— затримати. Юридичний аналіз свідчить РїСЂРѕ те, що ця РѕСЃРѕР±Р° РЅРµ набула статусу підозрюваного РЅР° момент затримання», — висловився член Р’Р Рџ Микола Гусак РЅР° захист дисциплінарного стягнення. — Логічно, якщо повідомлення направили 13 РіСЂСѓРґРЅСЏ, то РІРѕРЅРѕ РЅРµ могло так швидко надійти РґРѕ адресата. РўСѓС‚ виключається така технічна можливість поштового РѕР±С–РіСѓ».

Проте догану ВРП вирішила не виносити. За неуважність до деталей чоловік дістав попередження.

Як показує практика українського судочинства, найскладніше в процесі для слідчих і прокурорів правильно вручити повідомлення про підозру. Проте чомусь за нездатність дотриматися процедури дисциплінарними стягненнями карають суддів.

Повернутися до переліку розділу